60049: Helicopter Transporter

Recenzja: 0059 | 2015-10-02 | Rev. A

Zestaw jest przedstawicielem, niemal corocznie, maglowanej pod serii Police. Sam tracę w nich orientacje i raczej rzadko się decyduję na zakupy z tej podgrupy. Jak to często u mnie bywa, trafiło się to kupiłem – z zamiarem odsprzedania go komuś bardziej potrzebującemu. Jednym słowem 60049 nie był na mojej liście ‘must have’. Zdecydowanie bardziej, z ówczesnej serii był mi na rękę 60045, ale po obejrzeniu kilku recenzji, odpuściłem sobie. Ponad rok umieściłem zestaw 60049 w dziale kolekcja. ‘Wisi’ tam skreślony (czyt. do zrecenzowania), już jako jedyny. Wyprzedziły go wszystkie ‘oldies’ które czekały na brakujące części. A tu, nowy zestaw i nie może się wepchnąć przed szereg. Bierim go na warsztat! 😉
BTW: Chyba warto nadmienić, iż zestaw w USA, posiada status Exclusive – Limited.

60049_001

Fot. 1: 60049 – recenzowany zestaw.

Opakowanie z deka za duże, do czego już przyzwyczaiło nas TLG. Jednakże wewnątrz już większy porządek. Zestaw podzielony jest na cztery części: 1 – złodzieje, ich pojazdy i kryjówka; 2 – pilot i helikopter; 3 – kierowca i ciągnik; 4 – naczepa. Przyznaję, ów podział to świetna sprawa dla kogoś kto chciałby zestaw kupić/sprzedać na części. Tu są cztery mniejsze, niemal niezależne zestawy połączone w jeden duży. Cztery instrukcje również świetnie wpisują się w ów porządek.

Jeśli chodzi o minifigi, to trzeba przyznać, TLG nas rozpieszcza. Może nie są to tak wyszukane i wysublimowane kombinacje jak chociażby w pirackich zestawach, ale tu również zadbano o szczegóły i nie poskąpiono czasu nad detalami. Najlepiej prezentują się policjanci. Szczegóły cieszą oko, napis na plecach policjanta, odznaki, krótkofalówki … Trochę innych użyłbym główek, bo chociażby pilot wygląda jak ociemniały. Jednakże w tym punkcie nadrabiają złodziejaszki. Tutaj lepiej dobrano główki, ale zapewne z racji fachu, ubrania są mniej wyzywające. Całość, po raz kolejny na plus.

60049_008a        60049_008b

Fot. 2: Minifigi (widok od przodu)                                    Fot. 3: Minifigi (widok od tyłu)

Jak już wspomniałem całość, to cztery worki części, które poniżej, w ten sam sposób prezentuję.
A: WOREK#1 (złodzieje, ich pojazdy i kryjówka):

60049_001b                   60049_001a

                                Fot. 4: Kryjówka złodziejaszków (zamknięta)                       Fot. 5: Kryjówka złodziejaszków (otwarta)

Zatrzymam się na chwilę. Motor jest pierwszym jednośladem w mojej kolekcji, o ile pamięć mnie nie myli. Nie ma w nim nic skomplikowanego to tak naprawdę kilka części. Za to pojazd uciekinierów jest o wiele ciekawszy. Zwróćcie uwagę na zastosowane części – widzicie pantografy? Tak, tutaj pełnią funkcje podwójnych zderzaków, zarówno na tyłach jak i froncie. Ciekawa konstrukcja silnika, wielkie żółte amortyzatory zbudowane z „kropek”. Fajne!

60049_004

Fot. 6: Złodzieje i ich środki lokomocji.

B: WOREK#2 (helikopter):
Przyjrzyjcie się uważnie! Zwróćcie uwagę na ogon, który nie jest długim plate’m, rozrośnięte boki dzięki czemu całość pęcznieje w oczach, szperacze … miodzio! Zastosowane także elementy, które raczej kojarzą mi się z zestawami przełomu lat 80tych i 90tych. Mam tu na myśli czerwony megafon czy czarną kamerę.
BTW: Od razu odsyłam do informacji technicznych, dlaczego na ogonie nie ma wirnika? Nie jest to błąd konstruktora, ani futurystyczna wizja projektanta. Takie śmigłowce już latają na świecie.

60049_002b

Fot. 7: Helikopter i jego ogonowy wirnik w systemie NOTAR.

60049_002a

Fot. 8: Helikopter – widok ogólny

C: WOREK#3 (ciągnik):
Kopia z Transporter’a Monster Truck’a 60027. Zerknijcie i oceńcie sami…

60049_003b                     60049_003a

Fot. 9: Ciągnik z 60027                                                                    Fot. 10: Ciągnik z 60049

D: WOREK#4 (naczepa):

60049_005

Fot. 11: Naczepa.

ZA:
+ helikopter – niebanalność konstrukcji;
+ czerwona fura złodziejaszków – konstrukcja, a w szczególności użycie pantografów jako zderzaków!;
+ formę spakowania zestawu = 1 worek = 1 ważna część zestawu;
+ bardzo dobre minifigi;
+ cztery rodzaje opon;
+ 60049 – to taki przekrój możliwości city: motor, samochód, ciężarówka, naczepa, helikopter;
+ dodatki – złoto, skorpion, krzaczek, banknoty, worek dla złodziejaszków, motor;
+ naczepę poskładano z mniejszych plate’ów i uniknięto w ten sposób możliwości wygięcia dużych elementów;
+ dobry dawca;

PRZECIW:
– znowu, ***jowe połączenie ciągnik naczepa;
– ciągnik jest kopią z 60027 (oczywiście kolory zamieniono);
– tym samym nie zadbano o dodatki w podwoziu ciągnika, zwyczajnie 2 x brick 2×4 i wszystko przykryto taile’ami;
– moim zdaniem duża przestrzeń za ciągnikiem, a przed naczepą – zmarnowane miejsce;
– płozy śmigłowca – za duże, jakby nie od tego modelu;
– helikopter, mimo swojej dominacji w nazwie, świetnej konstrukcji na opakowaniu jest tylko cząstką zestawu;
– skoro to ‘helicopter transport’, to po co tu złodziejaszki?
– 80% naklejek z zestawu jest na śmigłowcu;
– w naczepie brakuje podstawki, aby mogła być naczepą ‚wolnostojąca’;

60049_006

Fot. 12: Oto prawdziwy helicopter transporter.

Posypało zdjęciami, przyznaję ale to w końcu 400 klocków, 4 niezależne pojazdy, więc jest co pokazać. Podsumowując, może to zabrzmi dziwnie, ale zestaw odstrasza opakowaniem. Niestety, ale często to ono jest warunkiem wyboru: ‘co kupić?’. Do pudełka zerknąć nie można a więc dzieci, rodzice, dziadkowie sugerują się właśnie opakowaniem (zaraz po cenie, ale to warunek najważniejszy tylko w środkowo-wschodniej Europie). W 60049 to co najlepsze jest na dalszym planie, a słabsze elementy wypchnięto do przodu i jeszcze pokolorowano. Uważam, iż proporcje powinny być odwrotne, bo helikopter nie dość, że jest gwoździem zestawu to jeszcze jest świetnie zrobiony. Nie widać tego na frontowej fotce. Helikopter jest sfotografowany z perspektywy, która nie ukazuje jego możliwości i specyficznej konstrukcji. Osłabia go wizualnie. Opakowanie zabiera potencjał zestawu.
Poza tym jednym minusem przyznam, że całość miło mnie zaskoczyła. Limonkowy motor, czerwony pojazd złodziejaszków, ciekawe kolory, pantograf jako zderzak, następnie helikopter tu same plusy, a do tego ciągnik i naczepa. Jak już pisałem świetny przekrój przez city: od motoru do ciężarówki z naczepą. Z pewnością jest świetną zabawką lub przynajmniej bodźcem do zabawy. Tematy oparte na zasadzie dobrzy vs źli to sprawdzony klucz do dobrej zabawy.

Reklamy