60013: Coast Guard Helicopter

Recenzja: 0044 | 2015-02-03 | Rev. A

Trzeci co do wielkości zestaw z odświeżonej w 2013 roku podserii Coast Guard. To także trzeci, mój śmigłowiec w kolekcji. Tym samym mam już jakiś punkt odniesienia i mam nadzieję, że przez pryzmat poprzednich recenzji uda mi się oceniać 60013.


Fot. 1: Zestaw 60013.

W skład podserii wchodzą:
60011: Surfer Rescue
60012: Coast Guard 4×4 & Diving Boat
60013: Coast Guard Helicopter
60014: Coast Guard Patrol
60015: Coast Guard Plane

Recenzowany zestaw miał już swojego poprzednika 5 lat wcześniej 7738, ale i ponad 20 lat wstecz znajdziemy, niemal identyczny zestaw – 6342. Oba zestawy to helikoptery ratunkowe. W 2013 dodatkiem do helikoptera jest rozbitek na żaglówce.

Zacznę od minifigów. To zdecydowanie najsilniejszy punkt zestawu. Cztery figurki i rekin. Dużo jak na stosunkowo średni rozmiar zestawu. Każda z figurek jest unikalna na swój sposób. Pilot i płetwonurek. Ci są najbardziej do siebie podobni, torsy i nóżki identyczne, ale różne główki i dodatki.


Fot. 2: Komplet minifigów i biały rekin.

Płetwonurek ma bardzo ładną szybkę z rurką, natomiast pilot ma lekko przydymioną szklaną „przyłbicę”. Pilot ma także wesoły wyraz twarzy, co może nie zawsze odzwierciedla powagę sytuacji ratując kogoś u wybrzeży. Pani … koordynatorka? Świetny trykocik z blachą, naramienniki, kamizelka i krótkofalówka. Do całości rozbitek, czyli ostatni przedstawiciel człekokształtnych w tym zestawie. Ubrany w czarny kombinezon z suwakiem na plecach i logo na klacie. Co dziwne, uśmiechnięty 🙂 No i rekin. Co dziwne – biały. Za to wyprofilowany jak strzała, oczywiście porównuję do tych z początku lat 90tych.

Oprócz ciekawych minifigów mamy także zestaw równie dobrych elementów. Gwiazda zestawu, czyli szary klocek z wciągarką sprężynową, przednie podwozie koła, szyba na kask nurka to zaledwie kilka wartych zauważenia klocków. Nie chcę zdradzać szczegółów, sami zerknijcie. Dodam, że konstrukcja śmigłowca miło mnie zaskoczyła. Jako bryła wydaje się po prostu dobra i proporcjonalna. 60034 wydaje się chudy i długi, natomiast 60010 to „krowa” z małym ogonkiem, a 60013 jest w sam raz.


Fot. 3: Przyznacie, że bryła nie budzi odrazy?

Temat służb straży przybrzeżnej, w Polsce, jest mało znany i może nawet zaniedbany. Tym samym zestawy promujące tę profesję nie są najlepiej sprzedającym się produktem.

ZA:
+ minifigurki – dużo i ciekawe,
+ zwarta konstrukcja samego helikoptera,
+ kolorystyka
+ silniki – świetna i zróżnicowana konstrukcja silników – aż 4 rury wydechowe, wloty powietrza, turbiny – mniam 🙂
+ dużo ciekawych klocków, w tym gwiazda – sprężynowa wciągarka,
+ co za tym idzie, działająca mechaniczna wciągarka w helikopterze,
+ łatwy dostęp do kabiny pilota,
+ duże oba wirniki, adekwatne do rozmiaru maszyny,
+ rozmiary – jeśli chodzi o wymiary zewnętrzne, to wydaje się najbardziej optymalny,

PRZECIW:
– szkoda, że nasza gwiazda jest w szarym, a nie białym odcieniu,
– wirnik główny wpada w druga harmoniczną – nie lubię tego efektu gdy zamiast kręcić się całość drży i telepie całym zestawem,
– nowe kamizelki,
– minifigurka nie mieści się we wnęce śmigłowca, nawet na siedząco 😦


Fot. 4: Ekipa gotowa do służby.

Estetyczna pozycja. Racjonalnie zagospodarowane miejsce, ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, optymalna bryła, cztery minifigi. Całość wygląda lepiej niż na pudełku. Zestaw miło mnie zaskoczył. Odwlekałem jego budowanie, nie do końca byłem przekonany, że może mnie czymś zaskoczyć, a jednak końcowy odbiór jest jak najbardziej pozytywny. Szczerze polecam fanom wirnikowców. W ogóle całą seria straży przybrzeżnej zasługuje na uwagę. Zapewne nie jest dobrze znany temat w Polsce czy w ogóle w Europie, ale zestawy Lego promujące zasługują na zauważenie.

Skoro już jesteśmy przy helikopterach, w lokalnym sklepie widziałem złożony najnowszy zestaw: 60067: Helicopter Pursuit i spodobał mi się, na tyle, że trafił na moją listę WANTED. Szczególnie kolory, połączenie granatowego z białym i przecięcie ich żółtym – miodzio! 🙂 Za to smuci najnowsza konstrukcja dwuwirnikowca ze zbliżającej się serii Divers 2015. Myślę tu o 60093: Deep Sea Helicopter. Tam większość zawodzi i rozczarowuje. Prostota, aż kłuje w oczy.

Reklamy

One thought on “60013: Coast Guard Helicopter

  1. Pingback: #00019: City / 60013 / Coast Guard Helicopter & TOWN / 6510 / Mud Runner | mylegocorner

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s