4643: Power Boat Transporter

Recenzja: 0026 | 2014-05-10 | Rev. A

Przełomowy zestaw. Pierwszy kupiony na Allegro. Średnio wspominam i nadal podtrzymuję, że ludzie nie potrafią porządnie pakować klocków Lego. Porządnie to znaczy tak, aby nie zniszczyć kartonu w czasie transportu. W tym wypadku było co niszczyć, bo zestaw spakowany jest w jakiegoś kartonowego mutanta. Opakowanie ma 48cm x 28cm. Potwór ! Zupełnie niepotrzebnie, bo zestaw nie jest żadnym kolosem. A sam zestaw ?

MOTORÓWKA:
Kadłub jest wykonany z innego tworzywa, niż pozostałe klocki – trochę bardziej elastycznego. Niestety wydaje się, że także gorzej wykonanego. Mam wrażenie, że kadłub dostał mniej restrykcyjne wymiary lub tolerancje od pozostałych części. Szczególnie widać to po złożeniu całości. Pojawiają się szpary w połączeniu z innymi klockami. Dziwnie to wygląda. Nie wiedzieć dlaczego wg. instrukcji niektóre naklejki klejone są w późniejszych krokach, a nie w momencie montażu klocków na których te naklejki powinny się znajdować. Dziwne ? Natomiast inne (np. rejestracje ciągnika czy etykiety na naczepie) od razu w czasie montażu elementu.

Fot. 1: Motorówka z zestawu 4643

CIĄGNIK:
Podwozie proste, ale stabilne i racjonalnie zagospodarowane. Nie ma wodotrysków, ale nie zapomniano o tylnich światłach czy naklejkach z fakturą. Brawo !
2. Kabina: podobnie jak podwozie. Bardzo ładnie zrobione. Przyciemnianie płaskie szyby, żółta barwa i żółte światła, mały grill na masce bez etykiet i żadnych dziur w kabinie. Dach to nie jest jedna część spajająca całość. To trochę bardziej rozbudowana konstrukcja wizualnie powiększająca całość, żadnych dziur i tak naprawdę wszystko bazuje na dwóch kolorach (żółty + czarny). Ale całość ma dwa mankamenty.
a) dwa study to za mało by przytrzymać dach z owiewką. Bardzo łatwo da się obie części rozdzielić. Powiedziałbym, że nawet nie trzeba używać siły.
b) brak drzwi – trochę kłuje po oczach
Mimo wszystko całość na duży PLUS.

Fot. 2: Ciągnik z zestawu 4643 (widok z przodu)

Fot. 3: Ciągnik z zestawu 4643 (widok z tyłu)

NACZEPA:
3. Tylnia oś niebanalna. Montaż tylnich osi daje jeszcze możliwość ruchu, sprawiając wrażenie działania resorów. Super !
Przód natomiast ma specjalną dobudówkę, która mieści w sobie dwie kamizelki i kaski minifigów. Motorówka „lekko” wpasowuje się na naczepę i nie spada, mimo iż tylnie osie są osadzone poniżej środka pojazdu. Ba ! Powiedziałbym, że tak ma być, bo w końcowej części naczepy są dwa bricki, które z jednej strony blokują motorówkę, z drugiej są miejscem montażu świateł. Kolejne proste ale jakże niebanalne rozwiązanie.
4. „Stojak” – bo nie wiem jak fachowo nazwać przednie podparcie naczep/przyczep ? Ciekawy i prosty dodatek. Jeszcze nie spotkałem w żadnym innym zestawie podobnego rozwiązania. Proste, a cieszy 🙂

                             

                    Fot 4.: Stojak                                    Fot. 5: Tylnie osie naczepy                     Fot. 6: Kaski i kamizelki ratunkowe

Fot. 7: Naczepa po finalnym montażu …

Fot. 8: … i z ciągnikiem.

Fot. 9: Wspólna sweet-focia

ZALETY:
+ nieprzekombinowany racjonalnie wykorzystane klocki stworzyły bardzo dobrą konstrukcję. Widać w tym czyjąś twórczość własną, aczkolwiek nie nadmierną. Projektant włożył w ten set trochę „od siebie” i miało to bardzo dobry wpływ na całość,
+ zestaw oparty na trzech barwach: żółty, czarny i czerwony. Żadnego z nich nie ma do przesady. Optymalizacja,
+ całość wydaje się być nieskomplikowana konstrukcyjnie, ale technicznie rozwiązuje każdy problem,
+ „stojak” w naczepie,
+ ciekawa konstrukcja tylnich osi naczepy,
+ brak jajecznicy.

WADY:
– połączenie dachu ciągnika z kabiną największy mankament,
– naklejki szczególnie te na motorówce,
– słabo trzyma zapięcie naczepy,
– za mało urozmaicone minifigi czepiam się.

Całość jest schludna i czysta konstrukcyjnie. Robi bardzo dobre wrażenie i po prostu z przyjemnością składa się całość odkrywając co krok kolejne ciekawe rozwiązania. Mimo, iż jest to set z 2011 roku, spokojnie kilka z rozwiązań wcieliłbym w życie w najnowszych zestawach, bo mam wrażenie, że od wielu zdecydowano się odejść. Mimo średniego podejścia na starcie miło mnie zaskoczył w końcowej fazie.

Fot. 10: Pakujemy się do chaty ?

Fot. 11: Jeszcze tylko kilka poprawek …

Fot. 12: … i koniec.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s