8059: Seabed Scavenger

Recenzja: 0030 | 2014-05-18 | Rev. A

W kolekcji dominują sety z serii City/Town, są też zestawy z kosmosu, teraz czas zejść w głębiny oceanów w poszukiwaniu… Atlantydy. Przed Wami pierwszy przedstawiciel serii Atlantis. Od razu zaznaczam, że nie jestem i nigdy nie byłem fanem tej serii. Zbyt abstrakcyjna i zbyt oderwana od rzeczywistości. Poza tym w całej serii Lego, Atlantis to tylko mały epizodzik, co oznacza, że nie był najlepiej sprzedającą się serią.

8059 Seabed Scavenger, bo o nim mowa, to dziwny trójkołowy pojazd z ogromną piłą i szczypcami na przodzie. Jak udało mi się doczytać w sieci, kieruje nim Lance Spears, wesoły płetwonurek, zapewne jakiś doktor czy profesor i jednocześnie amator poszukiwacz. Przeszkadza mu w tym wszystkim Manta Warrior. Trzeba przyznać obie minifigurki prezentują się zacnie. Płetwonurek ma szaro-zielone wdzianko z wielkim urządzeniem na barkach (jakaś butla tlenowa ?) i trans-green kask ochronny. Manta warrior natomiast to granatowy przedstawiciel głębin. Ciekawa szara główka z ufoludkowymi oczami i wykonana z miękkiego tworzywa nasadka ukształtowana na podobieństwo głębinowego potwora. Widzę, że jedni chronią swojego dziedzictwa w postaci kolorowych kluczy, więc zapewne drudzy chcą im to zabrać, ale nie wiem dokładnie kto tu zły, a kto dobry. Na kartonie zapraszają do zakupu innych zestawów, aby zebrać wszystkie klucze. Niezły marketingowy ruch, pytanie co jak już je zbiorę ? Odkryję tę Atlantydę ?

Fot. 1: Walka o jeden z pierścieni. Manta Warrior vs Lance Spears

Sam pojazd przypomina dziwny samochód. Smukła, wąska i czerwona konstrukcja kadłuba zapewnia opływowość konstrukcji. Oświetlenie za kabiną, broń w postaci wyrzutni pocisków i antena to dodatki upiększające całość. Kolorystyka jest naprawdę powalająca. Krwista czerwień i lime dodatki, przeplatane szarymi elementami. Świetne ! Do kadłuba doczepione są koła, jeśli to coś można tak nazwać. Ogromne czarne elementy na potężnych wahaczach są dołączone do spodu kadłuba. Ciekawie rozwiązane, ale jak na moje zaburza konstrukcję. Koła są nieproporcjonalne w stosunku do reszty, która ginie przytłoczona szarością i czernią tych kilku elementów. Szkoda, ma się wrażenie, że to jakiś wynik optymalizacji konstrukcji i elementów, które równocześnie powstawały dla serii Power Miners. Fakt, dna mórz i oceanów są nierówne i nieprzewidywalne, ale to jest chyba przesada 🙂 Za kołami znajdują się dwa urządzenia: ogromna piła tarczowa i chwytak. Całość osadzona na zawiasach kulowych. Oba elementy potęgują wrażenie, że ktoś połączył szczypce homara z krewetką …

Fot. 2: 8059 w pełnej krasie

Fot. 3: 8059 widok z boku

ZALETY:
– kolory: świetna kombinacja czerwień + lime + szary,
– konstrukcja kadłuba: opływowa, bez ostrych krawędzi,
– minifigi: ciekawe kolory, kształty,
– mimo pokaźnych rozmiarów, konstrukcja jest lekka, a piła tarczowa i szczypce nie opadają pod własnym ciężarem,
– cena: kupiłem za grosze na tablica.pl

WADY:
– dziwna konstrukcja: elementy pozakadłubowe wyglądają jak nie z tego zestawu,
– tylnie koło jest niesymetryczne: instrukcja wskazuje inną orientację niż zdjęcie na pudełku (taka mała nieścisłość 1),
– w tylnim kole użyte są części 3749: Technic Axle Pin w kolorze Tan, natomiast na pudełku jest Light Bluish Gray (taka mała nieścisłość 2),
– naklejki: zestaw był kompletny i w idealnym stanie jak go odkupiłem, ale etykiety musiałem wymienić.

Atlantis: sam nie wiem czyj to pomysł i po co ? Przyjął się pewnie średnio, chociaż niektóre zestawy są ciekawe. Jest jeden czy dwa, które mi się podobały, ale nie wiem czy bym je kupił jako nówki w sklepie ? Wam pozostawiam wolną rękę co do zakupu, ani nie odradzam, ani nie doradzam. Fajne, kolorowe, inne niż większość zestawów zapewne dzieciaki miały/mają niezły ubaw. Jak mi jeszcze wpadnie jakiś Atlantis w ręce za pół ceny, to zapewne go zgarnę i przedstawię na blogu.

Fot. 4: 8059 widok z tyłu

Fot. 5: Mam Cię, Manto !

Fot. 6: Pełen zestaw 8059 (od lewej: klocki, pudełko, instrukcja)

Reklamy

3 thoughts on “8059: Seabed Scavenger

  1. Pingback: #00007: ATLANTIS / 8059 / Seabed Scavenger | mylegocorner

  2. Co do tego epizodu to niestety nie można tego być pewnym, TLG nie chwali się specjalnie wynikami sprzedaży danych serii, a niektóre jeszcze na długo przed primerą są planowane na rok czy dwa. Takie sytuacje jak z Ninjago nie zdarzają zbyt często.
    Co do samego zestawu: mnie w ogóle nie porwał, z serii Atlantis podobały mi się jedynie figurki podwodnych stworów, a Manta Warrior występował też w małym (i tanim) impulsie, więc ten zestaw dla mnie w ogóle nie ma nic ciekawego do zaoferowanie: figurki odpadają, a sam pojazd nie porywa. Recenzja natomiast świetna!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s