6645: Street Sweeper

Recenzja: 0053 | 2015-09-21 | Rev. A

Ogromny sentyment łączy mnie z tym zestawem. Nie ukrywam, będzie to miało znaczący wpływ na moją recenzję jak i końcową ocenę. To drugi zestaw w początkach mojej Lego przygody. Drugi, ale i największy jaki było mi dane posiadać przed Dark Age’m.

6645_001

Fot. 1: Ach, ten 1991 rok…

6645, to bez wątpienia przedstawiciel serii Town. Dwójka Panów w niebieskich trykotach, z ramienia zieleni miejskiej, w pracy. Jeden z nich piastuje funkcję kierowcy, drugi „wolny strzelec” sprzątający mniejsze odpadki lub pozostałości czego nie zebrał kolega maszyną. Tradycyjne, żółte główki, uśmiechnięte oczywiście, białe czapeczki i jak wspominałem wcześniej, niebieskie mundurki. Delikatne, wręcz niewyzywające stroje, które raczej nie spełniają dzisiejszych wymogów BHP 😉

6645_002

Fot. 2: „Załadunek”.

Całą frajdą w zestawie jest oczywiście pojazd. Dominuje żółty, przełamany czerwonym paskiem i dużą niebieską szczotką. Pod względem konstrukcyjnym, pokusiłbym się podzielić zestaw na dwie części, z przodu dominuje kabina kierowcy wraz z dużą niebieską szczotką, która niemal jak pług zgarnia wszystko do wnętrza oraz tylna część. Tam kryje się wielki pojemnik do którego wrzucane, ale i zasysane są papierki i kipy z pod krawężnika 😉 Całość jest strasznie bawialna. Niebieskie, ruchome szczotki, były jak przełomowa konstrukcja w tamtych czasach. „Odwrócona” szyba, „odwrócone” drzwi, lufcik w dachu. Do tego mały odkurzacz umieszczony, na skrzętnie skrytym ramieniu pozwalający na minimalny ruch i na końcu szara klapa zamykająca główne „wejście” 😉 Dzięki tym wszystkim funkcjom zestaw był i nadal jest niesamowicie bawialny. Daje mnóstwo frajdy i jest świetnym wyposażeniem Lego Town. Oczywiście nie jest to pierwsza i jedyna śmieciarka Lego. To taki temat bumerang, który chętnie powraca, systematycznie pod „nóż” designerski. Chyba najlepszym dowodem na to, że 6645 jest bardzo dobrym zestawem jest fakt, iż nawet TLG skopiowało go kilka lat później wprowadzając niewielkie, wręcz kosmetyczne zmiany. Myślę tu o: 6649. Nawet nazwa zestawu identyczna! W najnowszej serii na rok 2016, zestaw 60118 zapowiada się na jeden z ciekawszych setów.

6645_003

Fot. 3: Ekipa i pojazd po wykonanej pracy.

Brakuje mi jedynie małego, szarego śmietnika aby idealnie zwieńczyć całość. Sentyment robi swoje i niemal z łezką w oku trzymam zestaw w dłoni. Żałuję, że nie udało mi się zachować instrukcji i pudełka. Zapewne z czasem się dorobię.

… to jest właśnie dobry przykład klasyki! Potrzebowałem tego odbicia po zrecenzowaniu Ice Surfer’a 🙂

Reklamy