6357: Stunt Copter N’ Truck

Recenzja: 0073 | 2016-05-22 | Rev. B

To jeden z największych zestawów “tamtych” lat, jakie obecnie mam w swoich zbiorach. Niemal 200 klocków wówczas stanowiło już więcej niż średni zestaw. Dodatkowo ciekawa tematyka główna sprawiły, iż zestaw stał się łakomym kąskiem wśród kupujących i tym samym szybko pojawiał się w wielu domach. Dziś łatwo na niego trafić i wydaje się stosunkowo niedrogi obliczając stosunek ilości klocków do ceny.

6357_001

Fot. 1: Gotowy do recenzowania?

Trochę na przekór temu co napisałem przed chwilą, nie miałem łatwej przeprawy z zestawem. Kupiłem go za niewielką sumę z informacją, iż kilka klocków jest podmienionych. Tak też i było, niewiele ale kilka należało dokupić. Poczyniłem należne kroki, dojechała paczka z klockami na podmiankę, zestaw umyłem, wysuszyłem i w czasie budowy okazało się, że kolejna partia klocków jest w odcieniu Light Bluish Gray zamiast Light Gray. W połowie rozgrzebany zestaw musiałem odłożyć na półkę, ponowić zakupy i znowu czekać… W końcu się doczekałem.

Zestaw jest jednym z pierwszych promujących moją ulubioną linię. Ciągnik z naczepą + dodatek. Pod pojęciem dodatek może kryć się cokolwiek: maszyna budowlana, pojazd specjalny, śmigłowiec, samolot lub turbina wiatrowa. To taki wdzięczny i ciekawy temat dający mnóstwo możliwości, ogrom ciekawych rozwiązań bez konieczności budowania super budowli, makiet czy też potrzeby posiadania tysięcy klocków. Mam ogromną słabość do zestawów około ciężarówkowych 🙂

6357_003

Fot. 2: Ciągnik + naczepa.

Rdzeniem zestawu jest oczywiście ciągnik z przyczepą. Czerwone podwozie i czarne nadwozie. Całość o mocnym, agresywnym wręcz, ale i sportowym charakterze.  Dwie „smugi” na drzwiach kabiny podkreślają ów charakter. Całość szeroka na 4 study oraz osadzona na trzech osiach z dużymi kołami. Naczepa to zestaw Light Gray plate’ów, slope’ów i tile’i. Zgrabnie wyprofilowana, z rozkładanym podnóżkiem (wow!), niewielkim tylnym oświetleniem i kilkoma podpórkami. Do tego dwie duże czerwone barierki, wyłącznie by przełamać dominującą szarość i czerń zestawu.

6357_004

Fot. 3: Śmigłowiec, czyli zawartość naczepy.

A co na pace? Ano, niewielki helikopter. Trudno w nim doszukiwać się konkretnego przeznaczenia, nie ma tu charakterystycznych elementów, które jednoznacznie kojarzyłyby go z jakąś branżą lub służbami. Wnioskując po nazwie zestawu, to jest to jakaś kaskaderska konstrukcja. Lekka i kolorowa, czyli trzy główne barwy: czerwień, żółć i czerń. Bardzo ładnie przeplatają się wzajemnie. Żaden z nich nie dominuje i nie przytłacza innego.

6357_002

Fot. 4: Przygotowania do odjazdu. Ostatnie poprawki.

Na powyższym zdjęciu starałem się ukazać przeznaczenie podstawek na naczepie. To są pozycjonery i podparcia dla śmigłowca. Unikamy w ten sposób błędnego ustawienia na przyczepie, możliwości ześlizgnięcia się lub wywrotki. Płozy znajdują się miedzy podporami, a ogon dodatkowo podczepiony jest stabilizując śmigłowiec. Proste i praktyczne rozwiązanie!

Minifigi, to dwójka panów w charakterystycznych pasiastych ubraniach z literką S. Jedyna różnica to nakrycia głowy – kierowca ma czerwoną czapeczkę z daszkiem, pilot biały kask. TLG narobiło się tych torso, bo pojawiały się one jeszcze trzy lata później!

Dziś, po prawie 30 latach, nadal projektowane są zestawy oparte na podobnej idei. Pokusiłbym się o stwierdzenie, iż pojawiają się rok w rok. Oczywiście rozwiązania ewoluowały, pojawiły się nowe barwy klocków, nowe pomysły, zmodyfikowane systemy połączeń ciągnika z naczepą, transportowane są coraz to dziwniejsze „towary” czy pojazdy, ale rdzeń pozostaje niezmienny. Zresztą taki jest też świat za oknem. Za to właśnie lubię ten zestaw i cieszę się, iż to on otwiera nową, trzecią już kartkę na moim blogu. 6357 to miły, obowiązkowy i lekko sentymentalny zestaw, którego posiadania nie mogłem sobie odmówić.

6357_006

Fot. 5: Mój obecny zestaw (od lewej: model i instrukcja).

Wiem, instrukcja sfatygowana, ale zapewne z czasem uda mi się ją podmienić na lepszy egzemplarz. Zresztą, poinformuję.

= = = = = = = = = = = = = = =
2016-05-22: Rev. B: Uaktualniono fot. 5 (dorobiłem się instrukcji w bardzo dobrym stanie)
2016-01-01: Rev. A: Start

Reklamy