6687: Turbo Prop I

Recenzja: 0066 | 2016-05-22 | Rev. B

Jeśli mnie pamięć nie myli, to jest to pierwszy samolot, Lego samolot, w mojej kolekcji. Nowością był w 1987r. 78 elementów tworzy niewielką, acz zgrabną konstrukcję.

6687_001

Fot. 1: Recenzowany zestaw.

Awionetka utrzymana jest w biało czerwonych kolorach – i raczej nie ma to żadnego konkretnego związku z naszymi barwami narodowymi, prędzej pokusiłbym się, o stwierdzenie, iż to może na cześć Danii, ale to tylko domniemania. Jednomiejscowy pojazd, dla biznesmena potrzebującego szybko zmieniać lokalizacje. Prosta, lekka konstrukcja: dwa skrzydła, dwa silniki wirnikowe, skrzydło na ogonie, podwozie i tyle.

Mimo prostoty, która dziś często śmieszy lub przynajmniej powoduje lekkie uniesienie kącika ust, jest kilka ciekawych elementów. Mamy czarnego slope’a z nadrukowanymi zegarami w kokpicie, charakterystyczne białe „lizaki”, czy też przeźroczyste wypełnienie kół. Ten ostatni element, kojarzy mi się z tamtymi latami tak bardzo, że nie umiem umiejscowić ich nigdzie indziej. Nie są to żadne unikaty, ale warto o nich wspomnieć.

6687_002

Fot. 2: Widoczne opisywane elementy: czarny slope w kabinie, białe lizaki i wypełnienia kół.

Zestaw, mimo iż niewielki, wsparty jest przez dwa minifigi. Jak wspominałem wcześniej, pilotem i zapewne właścicielem jest pedantycznie uczesany, dystyngowany pan w koszuli z krawatem. Na ziemi wspiera go… nawigator(?) wymachujący „lizakami”. Charakterystyczne lotniskowe torso podkreśla przynależność do, prężnie wówczas rozwijającej się, ekipy lotniskowej.

6687_003

Fot. 3: Gotowy do startu!

Całość jest bardzo ładnie skomponowana. Nie mam do czego się przyczepić, no może poza brakiem teczki dla biznesmena – tym bardziej, że w kabinie jest miejsce na taki dodatek. Mimo, iż nie jest to set powodujący efekt „Wow!” to ma w sobie coś, co delikatnie i z ówczesną klasą, prezentuje TLG lat 80tych.

6687_004

Fot. 4: Mój obecny zestaw (od lewej: instrukcja i zestaw)

= = = = = = = = = = = = = = =
2016-05-22: Rev. B: Dodano fot. 4: (dorobiłem się instrukcji)
2015-12-05: Rev. A: Start

Reklamy